Jørgen Mahler deler sine maritime eventyr i Stubbekøbing

dato

Stubbekøbing Museum inviterer til en spændende søndag den 9. marts 2025, hvor Jørgen Mahler fortsætter sin fascinerende fortælling om livet til søs. Deltagere kan se frem til en beretning om hans tid på langfart på "De Syv Have" og nyde en traditionel sømandsret, Hovmestertorsk.

Den 9. marts 2025 kl. 12.00 åbner Det gamle Rådhus Torvet i Stubbekøbing dørene for en unik maritim oplevelse. Jørgen Mahler, som er vokset op i Vejle og har boet i Stubbekøbing siden sin værnepligt i søværnet, vil dele sine oplevelser fra tre års langfart.

Jørgen Mahler har tidligere fortalt om sin opvækst og tidlige udmønstringer samt sin tid i søværnet. Nu tager han publikum med på en rejse, der spænder fra Sibirien i nord til Cape Town i syd og fra Det Irske Hav i vest til Østersøen og Rostock i øst.

En aften med smag af sømandens liv

Foruden de spændende fortællinger vil deltagerne også kunne nyde en servering af Hovmestertorsk, en klassisk sømandsret, der vil være inkluderet i entréen. Det er en perfekt mulighed for at opleve en del af sømandslivet gennem både ord og smag.

Tilmelding eller indbetaling kan ske senest den 6. marts via MobilePay 6727DC eller kontant ved indgangen. Tilmelding kan også ske ved at kontakte museet på e-mail museum@stubmuseum.dk eller telefon 53522280.

Praktisk information
Dato: Søndag 9. marts 2025
Tid: Kl. 12.00
Sted: Det gamle Rådhus Torvet, Torvet, 4850 Stubbekøbing
Entré: 155 kr (inkl. Hovmestertorsk)
Målgruppe: Voksne
Tilmelding: Senest 6. marts via MobilePay 6727DC eller kontant ved indgangen



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut